top of page

Bellinzona - miasto zamków


Bellinzona jest stolicą włoskojęzycznego kantonu w Szwajcarii o nazwie Ticino (niem. Tessin). Przede wszystkim jest ona znana z trzech zamków, znajdujących się na jej wzgórzach. Każdy z nich wpisany został na listę UNESCO, co powoduje, że zainteresowanie tymi obiektami jest bardzo duże. Z powodu braku czasu mogliśmy zwiedzić zaledwie jeden z zamków, położony najniżej Castelgrande.


Niełatwo było odnaleźć drogę do zamku. Okazało się, że istnieją dwie możliwości wejścia do niego: górnym mostem oraz tunelem podziemnym. Nie wiedząc, co kryje się po drugiej stronie, zdecydowaliśmy się na górny most. Po pokonaniu schodów ukazał nam się widok, który osobiście skojarzył mi się z „Alicją w krainie czarów”. Piękne zamurowania po bokach i cudnie utrzymana zieleń po środku.

Bezpośrednia droga do zamku prowadzi przez most, który jest dość pochyły. Należy zatem ciągle iść w górę. Po obu stronach znajdują się ułatwiające wejście schodki, lecz dla osób starszych i dzieci byłby to ciężki do pokonania odcinek. Nie wspominając już o wózkach. Te osoby powinny raczej skorzystać z windy, znajdującej się przy Piazza del Sole.


Początki istnienia zamku Castelgrande sięgają aż 5500 r. p.n.e. W miejscu tym powstała wtedy pierwszy osada, która prężnie się rozwijała. Na ok. 4 r. przed Chrystusem szacuje się wybudowanie pierwszej wersji fortecy. Nazwa Castelgrande zaczyna pojawiać się w dokumentach w XIV w.


Obecny kompleks zamkowy był wielokrotnie przebudowywany. Część budynków starano się przerobić na styl mediolański w połowie XV wieku. Spore zmiany poczyniono również w XVII w. podczas prac renowacyjnych. W wieku XIX i XX dochodziło do kolejnych „ulepszeń”. Wygląd dziedzińca i prowadzonego doń mostu jak i wnętrza zamkowych budynków to wynik ostatniego odrestaurowania, kierowanego przez Aurelio Galfettiego.


Z zamkowego dziedzińca rozciąga się piękny widok na miasto. Ścieżki z góry prowadzą następnie na bellinzowskie place: Piazza Nosetto i Piazza Collegiata.


Przebywanie na terenie zamku jest całkowicie bezpłatne. Zapłacić należy jedynie za wejście do muzeum, które dostępne jest w jednym z budynków, a które zapoznaje zwiedzającego z historia miasta.


Godziny otwarcia muzeum:

listopad – marzec/kwiecień: 10:30 – 16:00

marzec/kwiecień – listopad: 10:00 – 18:00

Bilety wstępu:

dorośli: 5 fr

studenci, seniorzy: 3 fr

dzieci do lat 6: gratis


Można również zdecydować się na bilet typu kombi. Szczegóły w >>LINKU<<.


You Might Also Like:
bottom of page