W internecie próżno szukać dokładnych informacji na temat dojazdu do Hemmetschwand Lift. Jadąc od strony Lucerny, powinniśmy obrać drogę na Bürgenstock. W pewnym momencie powinniśmy ujrzeć parking, to jest: zaparkowane po prawej stronie auta na wyznaczonych miejscach. To tutaj należy zostawić samochód. Parking ten jest bezpłatny.
Warto pomyśleć przed wyjazdem, że od zaparkowania auta do faktycznego celu podróży dzielą nas lekko ponad 4 kilometry i przed nami ponad godzinna przeprawa po bardzo zróżnicowanej nawierzchni (koniecznie należy zaopatrzyć się w wygodne buty).
Droga prowadzi przez leśną ścieżkę, następnie mały jej odcinek stanowi ulica, po czym czeka na turystów wejście po schodach w górę. Tutaj pojawia się możliwość zrobienia sobie małej przerwy. Obok budynku, w którym prawdopodobnie znajduje się restauracja, jest nie tylko miejsce na odpoczynek, ale także przepiękny widok na okolicę widzianą z góry.
Następnym punktem tej wycieczki jest wejście na drogę Felsenweg. Jest to coś w rodzaju ścieżki edukacyjnej z pytaniami ustawionymi na tabliczkach. Dochodząc do tego miejsca, droga do windy jest już mało skomplikowana. Wystarczy podążać cały czas główną ścieżką, a osiągnie się cel.
Praktycznie przez całą długość tej drogi pokonujemy ją albo idąc przez las, albo mając z jednej strony piękne widoki, a z drugiej skały.
W końcu zza drzew wyłania się metalowa konstrukcja, która budzi pewien niepokój. Hammetschwand Lift to najwyższa w Europie winda widokowa. Działa ona już od 111 lat. Mierzy 152 metry, a czas przejazdu trwa krócej niż minutę.
Godziny otwarcia (winda jest otwarta systematycznie latem)*:
poniedziałek - sobota: 9.30-11.30 i 12.00-17.30
niedziela: 9.30-11.30 i 12.00-18.00
* W okresie jesień/zima winda, jak i prowadząca do niej droga otwarte są w zależności od sprzyjających warunków pogodowych.
Bilety wstępu:
dorośli: 10 Fr./13 Fr.
Dzieci w wieku 6 – 16 lat: 5 Fr./6.50 Fr.
Psy: 3.50 Fr./5 Fr.
* Pierwsza cena obejmuje przejazd w jedną stronę, druga obejmuje dodatkowo powrót.
Przejazd windą jest bardzo szybki, ale dodaje sporych wrażeń. Po wyjściu czekają na nas ponownie piękne, szwajcarskie krajobrazy. Przede wszystkim rozkoszowac mozna sie widokim na Jezioro Czterech Kantonów, ktore nosi swą nazwę naturalnie od czterech kantonów, z którymi graniczy. Są to kantony: Luzern, Unterwalden, Uri oraz Schwyz.
Na górze znajduje się restauracja, gdzie można zaspokoić swój głód spowodowany marszem. Dla lepiej zorganizowanych jest tam również miejsce na rozpalenie grilla czy zrobienie pikniku.