top of page

Zamek Moritzburg, Niemcy


Historia zamku Moritzburg sięga roku 1542, w którym książę Maurycy (niem. Moritz) zlecił budowę pałacu myśliwskiego w stylu renesansowym. W niedługim czasie budowla stała się symbolem saksońskiego myślistwa i zyskała imię na część pomysłodawcy.


Dopiero w 1661 roku do zamku dobudowana została kaplica. To w niej odbyła się koronacja Augusta Mocnego na króla Polski. Do dzisiaj w kaplicy odbywają się msze.

August Mocny miał nieco inne plany co do tego miejsca i w 1723 roku ruszyły duże prace remontowe, które miały za zadanie przekształcić styl renesansowy pałacu na barokowy, a sam zamek miał odtąd spełniać nie tylko funkcje myśliwskie, ale także być miejscem uciech. Tutaj chciał on celebrować swoje ekstrawaganckie święta i udane polowania. Obfite bankiety czy inscenizowane na stawie bitwy morskie to tylko niektóre z imprez, które odbywały się w zamku. Jego marzeniem było stworzenie miejsca o nazwie „Świątynia Diany”, który otoczony byłby egzotycznymi zwierzętami takimi jak: lwy, gepardy i żubry.


Najlepsi saksońscy artyści i rzemieślnicy współpracowali przy uzupełnianiu wnętrz siedmiu sal i ponad 200 pokoi. Po śmierci Augusta Mocnego zamek pozostał przez dłuższy czas w niezmienionym stanie.


W 1800 roku zaczęto rozmyślać nad zagospodarowaniem otoczenia. Powstał wtedy zameczek Fasanenschlösschen, port i molo z latarnią. Od 1933 roku pałac stał się miejscem zamieszkania potomka Wettinów. Książę Ernst Heinrich mieszkał tam wraz z synami.


W czasie wojny niektóre z najcenniejszych skarbów zostały przez rodzinę zakopane w pałacowym ogrodzie. Część z nich została jednak zagrabiona przez radzieckie wojska. Dopiero w 1996 r. grupa amatorów-archeologów odnalazła wysadzane kamieniami szlachetnymi skrzynki z wyrobami ze złota.


Przy zamku znajduje się nieukończony ogród. August Mocny planował stworzenie tego miejsca na wzór francuskich ogrodów, jednak zmarł przed jego ukończeniem. Jego prawnuk miał w planach dokończenie zamysłu przodka i zlecenie imponującej przebudowy, lecz ten plan również nie doszedł do skutku. Wojna 7-letnia opóźniła jakiekolwiek prace na terenie zamkowych ogrodów.


W XIX wieku przekształcono ogród zamkowy w romantyczny park, gdzie nie sposób nie dostrzec zamiłowania do geometrii. Po zakończeniu drugiej wojny światowej ogród pozostał bez opieki. Wycięto z niego wszystkie rosnące do tej pory świerki.


Urząd Miasta postanowił w 1990 r. zrekonstruować park na podstawie jego planów z 1740 r. Ogród stworzono w kształcie litery U. Jego rekonstrukcja do dziś jest w toku. Woda otaczająca zamek to sztuczny staw.

Co ciekawe na terenie ogrodu znajdują się domki, które zostały przekształcone w obiekty mieszkalne i obecnie można je wynająć i przenocować na terenie zamkowego ogrodu.


Zamek otacza taras, a na jego balustradzie widać rzeźby. Są to głównie postacie dzieci i myśliwych.


Na zewnątrz zamku znajduje się jeszcze jedna atrakcja. Ten zamek był scenografią do filmu Trzy orzeszki dla Kopciuszka, a to wydarzenie upamiętnia pantofelek na tylnych schodach budowli. Każdy może przymierzyć, czy jego stopa pasowałaby na bajkowy bucik.


Tuż po wejściu do budynku znajduje się sklepik z pamiątkami, gdzie można również nabyć bilety. Następnie można przejść do zamkowych komnat.


W jednej z sal znajduje się imponująca kolekcja myśliwska. Trofea w postaci jelenich poroży pochodzą z polowań Augusta Mocnego i stanowią najbardziej znaczący zbiór tego typu w Europie.

Co jeszcze znajduje się w zamkowych komnatach? Mnóstwo malowideł, meble i zastawy wykonane na pierwowzór wersalskich, pozłacane, skórzane tapety, jak i zbiór porcelany japońskiej, chińskiej i miśnieńskiej. Pomieszczenia w zamku są bardzo wysokie – jedna sala zajmuje wysokość dwóch pięter. Imponująca jest przede wszystkim sala jadalniana – ogromna przestrzeń ze stołem mieszczącym 30 nakryć. Niestety we wnętrzach nie można robić zdjęć.


Godziny otwarcia:

codziennie od 10.00 – 18.00*

*Zamek odwiedzać można do 5. listopada 2017 roku.

Bilety wstępu:

dorośli – 8 euro

dzieci, uczniowie, studenci i seniorzy – 4 euro

dzieci do lat 5 oraz solenizanci – gratis

Istnieje możliwość zakupienia biletu kombi, który oferuje wejście do zamku Moritzburg i zameczku Fasanenschlösschen położonego niedaleko.

You Might Also Like:
bottom of page