Trewir (niem. Trier) to jedno z najstarszych miast w Niemczech. Położone jest w zachodniej części kraju w landzie Rheinland-Pfalz. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu przez Rzymian. Początkowo była to osada o nazwie Augusta Treverorum. Jest to miejsce narodzin Karola Marksa.
Trewir znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy to temperatura sięga 20 stopni. W okresie zimowym występują minusowe temperatury. Każdego miesiąca spodziewać można się około 10 – 12 deszczowych dni.
W roku 1986 wiele zabytków miasta wpisanych zostało na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oto one:
Symbol miasta to zabytkowa, rzymska brama, która jest największą budowlą tego typu w Niemczech - Porta Nigra (Czarna Brama). Została ona wzniesiona około 180 r. n.e i była bramą wjazdową do miasta od północnej strony. Co ciekawe budowla powstała bez użycia zaprawy. Bloki piaskowca połączone zostały ze sobą za pomocą żelaznych haków, które następnie zalano ołowiem.
W określonych dniach i godzinach odbywają się specjalne oprowadzenia po tym miejscu. Daty oraz ceny znajdują się TUTAJ.
Katedra świętego Piotra jest najstarszą katedrą w Niemczech. Stanowi ona przekształcenie dawnego, rzymskiego domu mieszkalnego, a w jej środku podziwiać można malowidło pochodzące z 320 r. W skarbnicy budowli znajdują się między innymi takie takie eksponaty jak suknia, którą ponoć miał na sobie Jezus w trakcie drogi krzyżowej, ząb św. Piotra, św. Gwoźdź czy sandały św. Andrzeja.
Kościół Najświętszej Marii Panny połączony jest z Katedrą wąskim przejściem. Całość wybudowana została na planie krzyża greckiego i posiada dwie kondygnacje (jedna z wież – trzy). Sklepienie budowli spoczywa na 12 kolumnach, a na każdej z nich przedstawiono jednego z apostołów. Znajdujące się od północy wejście nosi nazwę Paradies (raj), a jego ściany przedstawiają wyryte rośliny.
Katedry można zwiedzać poza godzinami trwania mszy.
Most rzymski na rzece Mozeli. Pierwszy most kamienny powstał w 45 r, a kolejny w latach 144-152 r. Do dzisiejszych czasów zachowało się 5 z 9 filarów.
Bazylika Konstantyna była niegdyś salą tronową cesarza i jest największą zachowaną do dzisiejszych czasów salą rzymską i największym pomieszczeniem, które przetrwało czasy antyku. Aula ma 27, 2 m szerokości, 33 m wysokości i 67 m długości. Obecnie znajduje się w niej kościół ewangelicki.
Termy Cesarskie to największy zespół łaźni rzymskich zachowany do dziś. Całość powstała za panowania cesarza Konstancjusza I w 300 r. Pierwotnie miały one wielkość Bazyliki: składały się z dużej hali i podziemnego systemu kanalizacji. Co ciekawe jednak (zdaniem naukowców) nigdy nie były one używane do celu, w jakim zostały stworzone.
Amfiteatr składa się z areny, na której początkowo mogło zasiąść nawet 18 tys. widzów. Pod areną znajdują się piwnice. Stamtąd za pomocą podciągników wychodzili występujący na scenie. Zabezpieczały one również przed zalaniem areny, gdyż osiadała tam (i osiada do dziś) woda gruntowa.
Wstęp do tego miejsca to koszt 5 euro dla dorosłej osoby. Daty i ceny pokazów gladiatorów zobaczyć można TUTAJ.