Znajdujące się w niemieckim mieście Ingolstadt muzeum Audi to obowiązkowa pozycja na liście miejsc do odwiedzenia każdego fana tej marki. Na ponad 6000 metrów kwadratowych znalazły swe miejsce historyczne okazy, prezentacje i interaktywne eksponaty. W szklanym budynku, który mierzy 23 metry wysokości, obejrzeć można okazy marki Audi, DKW, Horch, Wanderer i NSU. Pomysł na to miejsce zrodził się w głowie Guntera Henna. Siostrzane muzeum Audi nosi nazwę August-Horch-Museum i znajduje się w Zwickau.
Informacje praktyczne:
Godziny otwarcia muzeum (całość TUTAJ): 9.00-18.00
Muzeum zamknięte: 31.12.16-5.01.17
Cena wstępu z oprowadzeniem:
Dorośli – 4 euro
Studenci, młodzież do lat 18 – 2 euro
Dzieci do lat 6 – gratis
Cena wstępu bez oprowadzenia:
Dorośli – 2 euro
Studenci, młodzież do lat 18 – 1 euro
Dzieci do lat 6 - gratis
Parking:
Przy muzeum znajduje się sporej wielkości parking. Jest on dostępny dla wszystkich, lecz odwiedzający muzeum nie muszą za niego płacić. Przy wjeździe otrzymujemy kartę parkingową, którą okazać należy przy kupnie biletu. Pani w okienku ją dezaktywuje, a my nie będziemy musieli zapłacić za czas postoju.
Rozpoczęcie zwiedzania:
Przy kupnie biletów zostajemy poinformowani, że należy udać się do windy i rozpocząć zwiedzanie od najwyższego pietra (3). Na jednej ze ścian znajduje się specjalny ekran, który wyświetla, w którym roku obecnie jesteśmy. Wchodząc do windy, znajdujemy się w roku 2026. Piętro trzecie to rok 1931, więc cofamy się do początków historii Audi.
Na trzecim pietrze ustawione są cenne pojazdy historyczne. Część z nich zabezpieczona jest szybami, do innych można spokojnie zaglądnąć, a nawet dotknąć ich elementów. Utrzymane w doskonałym stanie, pierwsze pojazdy są cudowną podróżą w przeszłość. Licznie występują także wszelkie pojazdy dwukołowe: motocykle, rowery itp.
Przy każdym modelu dojrzeć można tabliczkę informacyjną, która zawiera zbiór istotnych ciekawostek na jego temat. Wiele pojazdów zostało zakupionych i sprowadzonych z różnych części świata, stając się tym samym własnością muzeum.
W muzeum zaznajomić można się z konstrukcją samochodów. Eksponaty pokazują np. porównanie części samochodowych wykonanych z różnych materiałów, czy jak działają na nie prawa fizyki.
Wrażenie robią również pierwsze modele wyścigowe marki Audi. Poniżej przykład takiego pojazdu, który mimo że wygląda jak auto z przyszłości, pochodzi z roku 1931.
Jedną z atrakcji jest możliwość zobaczenia, jak zbudowane są konkretne części samochodu. Zostało to przedstawione w ciekawy sposób, a mianowicie połowa konkretnego modelu samochodu wygląda jak w pełni ukończony pojazd, a druga – równoległa część rozłożona jest na czynniki pierwsze w ten sposób, by można było dostrzec każdą warstwę.
Innym ciekawym eksponatem jest model zardzewiałego samochodu, który ukazuje, jak wygląda auto, które spędziło połowę swojego życia pod wodą.
Ostatni punkt wycieczki przedstawia samochody przyszłości według Audi.
Muzeum Audi obfituje w wiele atrakcji i jest ciekawym miejscem nie tylko dla mężczyzn. Gwarantuje, że również kobiety będą zainteresowane modelami i eksponatami, które się tam znajdują. Całość jest urządzona w bardzo interesujący sposób i nawet bez wynajmowania przewodnika można poznać historię Audi.